[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره فصلنامه :: تمام شماره‌ها :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
اشتراک::
تماس با ما::
آخرین شماره پیش از چاپ::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
فهم سازوکارهای سازگاری سکونتی طی در خانه‌مانی پاندمیک
علی حسینی ، محمدرضا نقصان محمدی* ، زهیر متکی
دانشگاه یزد ، mohammadi@yazd.ac.ir
چکیده:   (172 مشاهده)
بر اثردر خانه‌مانی، تعادل سکونتی نسبی پیشین بر هم خورد. مساکنی که در ساعاتی از شبانه‌روز کاربرد داشتند؛ هم‌اکنون بایستی به‌صورت شبانه‌روزی به طیف وسیعی از نیازها پاسخ می‌دادند. این وضعیت منجر به آشکار شدن ضعف­های سکونتی شد که تاکنون هویدا نبودند. امری که نظریات پشتیبان آن را پیش بینی یا تبیین نکرده بودند.
تحقیق کیفی حاضر باهدف تسهیل سازگاری سکونتی طی­درخانه‌مانی، به مطالعه این تجربه پرداخته. گردآوری داده‌های کیفی با مصاحبه‌های نیمه ساختاریافته نمونه‌ متجانس، از 14 معمار کنشگر در سه مقطع ابتدا، اوج و انتهای پاندمی انجام شده و تحلیل این داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار MAXQDA و به روش تحلیل مضمون در دو مرحله کدگذاری باز و محوری به کشف مضامین اصلی انجامیده است. سپس روایی محتوایِ نتایج با پرسشنامه تحلیل سلسله‌مراتبی سنجیده شده و در نهایت اولویت‌بندی دقیق‌تر مضامین کیفی، بر این اساس ارائه شده است.
سازوکارهای سازگاری ساکنین، با دو هدف "جلوگیری از شیوع بیماری"(سلبی) و "تسهیل سکونت طی درخانه‌مانی"(ایجابی) شکل‌گرفته‌اند. دسته نخست کنش‌ها، شامل "طلب سلسله‌مراتب فضایی"، "جانمایی و سیرکولاسیون مجدد فضاها" و "افزایش اهمیت خدماتی‌ها" است. در این دسته "طلب سلسله‌مراتب فضایی" با کسب61% فراوانی در داده‌ها و 49% اهمیت نسبی در بازبینی، نقشی محوری ایفا می‌کند. دسته دوم نیز شامل شش مضمون؛ "جایگزینی شهر در خانه"،"انسانی‌تر شدن مسکن"،"طلب فضاهای باز وسیع (تخلخل)"، "بهره از فنّاوری"، "حساسیت به جزئیات" و "طلب انعطاف‌پذیری" است. در این دسته، "طلب انعطاف پذیری" با26% فراوانی ارجاع و 32% اهمیت نسبی در بازبینی مجدد، رتبه نخست و "طلب فضاهای باز و وسیع" با فراوانی 25.5% در داده‌ها و کسب 29% اهمیت نسبی در جایگاه دوم قرارگرفته­اند. در سازوکارهای سلبی، شاهد الگویی رفتاری-فضایی در خانه‌ها هستیم. ساکنین در ابتدا با ایجاد "سلسله‌مراتب بهداشتی" و مانع سعی در انسداد ورود آلودگی دارند و در صورت عدم توفیق با "بهبود جانمایی و سیرکولاسیون" به هدایت و نظافت آلودگی در "خدماتی‌ها" پرداخته­اند. همچنین در دسته ایجابی"جایگزینی شهر در خانه"، "انسانی‌تر شدن مسکن"و "حساسیت به جزئیات" در رابطه‌ای طولی، اغلب به "طلب فضاهای باز وسیع" و"طلب انعطاف‌پذیری" منجر شده‌اند. تمایل به "بهره از فنّاوری" اغلب به منظور جبران ضعف‌های خانه در انعطاف‌پذیری و وسعت، بوده است.
 
واژه‌های کلیدی: در خانه‌مانی، پاندمی، سازوکارهای سازگاری سکونتی، تحلیل مضمون
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: معماری
دریافت: 1402/4/20 | پذیرش: 1403/3/19 | انتشار: 1403/3/31
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مسکن و محیط روستا Housing and Rural Environment
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 37 queries by YEKTAWEB 4657
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons — Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0)